Rizika nabíjení elektrokol a dalších drobných dopravních prostředků s elektrickým pohonem
Popularita elektrokol, elektrokoloběžek a podobných dopravních prostředků s elektrickým pohonem neustále roste. Od zaměstnanců, kteří na nich dojíždějí do práce, až po klienty hotelů, kteří je využívají pro průzkum města. S provozem těchto dopravních prostředků jsou ale také spojená rizika. Pokud jste zaměstnavatelem nebo provozovatelem hotelu či obdobného zařízení, je důležité, abyste znali potenciální nebezpečí a provedli preventivní opatření, která minimalizují tato specifická rizika.
Proč jsou elektrokola a elektrokoloběžky náchylnější k požárům než elektromobily?
- Na rozdíl od elektromobilů prakticky nepodléhají technickým kontrolám
- Odnímatelné baterie zjednodušují nabíjení, ale zvyšují riziko špatné manipulace.
- Baterie na těchto malých dopravních prostředcích nejsou tak dobře chráněny před mechanickým poškozením, které je častou příčinou jejich vznícení.
- Neoprávněné úpravy jsou běžné, často neodborné a ohrožují bezpečnost.
Požár nejčastěji vzniká při nabíjení baterií, přesto je právě nabíjení často podceňovaným procesem. Pokud např. zaměstnanec přinese baterii na pracoviště nebo hotelový host na pokoj, nastane problematická situace. V prostředí, které je z hlediska požární bezpečnosti pravidelně kontrolované a prochází zákonnými revizemi, se ocitne nekontrolovaný prvek – provozovatel zkrátka s nabíjením takových baterií dosud ve svých prostorách nepočítal a nemá pro to speciálně vyhrazené místo dostatečně zabezpečené proti případnému šíření požáru.
K nebezpečné manipulaci s bateriemi může docházet například i v cykloservisech – mohou se zde objevit poškozené baterie, u nichž hrozí riziko vznícení.
Nejde přitom jen o samotné škody na majetku následkem požáru. Dojít může také k významnému přerušení provozu a ve hře je i právní odpovědnost. Apelujeme proto na všechny provozovatele zařízení, u kterých existuje možnost nabíjení vnesených baterií ze zařízení, jako jsou elektrokola, elektrokoloběžky apod., aby se touto problematikou aktivně zabývali. Zaměstnavatelé a vlastníci objektů by měli stanovit jednoznačná pravidla pro vnášení elektrozařízení, tedy toto buďto zakázat, nebo stanovit, za jakých podmínek je vnášení a nabíjení baterií možné, a dodržování těchto podmínek kontrolovat.